1 dzień WARSZAWA - BRZEŚĆ
Odjazd autokaru do Brześcia przez Terespol. Możliwość wsiadania: Mińsk Mazowiecki, Siedlce (obwodnica E-30 stacja Orlen Stare Iganie), Biała Podlaska (stacja BP ul. Brzeska 17). Przed granicą postój na posiłek (płatny we własnym zakresie). Po przekroczeniu granicy zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej: bramy Brzeska i Terespolska, cerkiew św. Mikołaja, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ocalenia. Muzeum Dzieł Sztuki skonfiskowanych na granicy. Zakwaterowanie w hotelu.
2 dzień BRZEŚĆ - SKOKI - RUŻANA - KOSÓW POLESKI - BARANOWICZE
Wyjazd do Baranowicz. Po drodze zwiedzanie: Skoki – odrestaurowany pałac-muzeum rodziny Juliana Ursyna Niemcewicza. Różana - malownicze ruiny zamku Sapiehów, kościół św. Trójcy i zespół klasztorny bazylianów. Kosów Poleski: pałac Pusłowskich, u podnóża którego znajduje się dawny folwark Mereczowszczyzna - miejsce urodzenia T. Kościuszki, w odbudowanym dworze mieści się jego muzeum, kościół św. Trójcy - miejsce chrztu T. Kościuszki, cmentarz katolicki z kwaterą żołnierzy polskich poległych w 1920 r. Zakwaterowanie w okolicach Baranowicz.
3 dzień BARANOWICZE - NIEŚWIEŻ - MIR - ZAOSIE - BARANOWICZE
Wyjazd na zwiedzanie Nieświeża: zespół pałacowo-parkowy dawnej rezydencji Radziwiłłów (UNESCO), kościół Bożego Ciała, Brama Słucka, Ratusz. Przejazd do Miru - zwiedzanie zespołu zamkowo- parkowego z najlepiej zachowanym zamkiem na Białorusi (UNESCO). Spacer po miasteczku (jeżeli starczy czasu): rynek, kościół św. Mikołaja, cerkiew, jesziwa, synagoga. Przejazd do Zaosia, gdzie w zrekonstruowanym zespole dworskim w dawnym folwarku Mickiewiczów znajduje się muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. Powrót do hotelu.
4 dzień BARANOWICZE - JEZIORO ŚWITEŹ - NOWOGRÓDEK - LIDA - BOHATYROWICZE - GRODNO
Przejazd do Nowogródka (po drodze postój nad jeziorem Świteź!), zwiedzanie: dworek Muzeum A. Mickiewicza, pomnik i Kopiec Mickiewicza, ruiny zamku książąt litewskich na Górze Zamkowej, kościół farny, gdzie odbył się ślub Władysława Jagiełły z Zofią Olszańską, a wiele lat później chrzest Adama Mickiewicza. Przejazd do Lidy – postój przy ruinach zamku księcia Giedymina, w murach którego rozgrywa się akcja Grażyny Mickiewicza. Po drodze do Grodna wizyta w Bohatyrowiczach, w których rozgrywa się akcja powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Oglądamy mogiłę Jana i Cecylii, mogiłę Powstańców z 1863r. i zakole Niemna. Zakwaterowanie w hotelu.
5 dzień GRODNO - WARSZAWA
Po śniadaniu zwiedzanie Grodna: m. in. Stary i Nowy Zamek, kościół farny, kościół i klasztor Brygidek, dom Elizy Orzeszkowej, cerkiew św. Borysa i Gleba na Kołoży. Czas wolny na zakupy i obiad. Po południu wyjazd w kierunku granicy przez Kuźnicę Białostocką. Wieczorem przyjazd autokaru na ul. Emilii Plater przy Sali Kongresowej.