Infolinia
22 625 12 12
Godziny otwarcia
10:00 -18:00 (pon-pt)
Dane kontaktowe
napisz do nas

ETIOPIA Królestwo Saba oraz Plemiona Południa

Czas trwania: 15 dni

Region: AFRYKA

Środek transportu: samolot

Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje

Pobierz program

Rezerwacja online
17.11 - 30.11.2024 17.770 PLN/os 500 USD dewizowa część ceny imprezy
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, informujemy, iż administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sigma Travel Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (00-061) przy ul. Marszałkowskiej 140. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie. Dane nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu.

Szczegóły wycieczki

Zapraszamy Państwa na niezwykłą przygodę po jednym z najciekawszych krajów czarnego lądu! Etiopia to fascynujący kraj, jedyny w Afryce (obok Egiptu), który posiada tak bogatą i ciekawą kulturę. Wbrew stereotypowym wyobrażeniom pustyni i głodu, znaleźć tu można wspaniałe zabytki i piękne historie. Kraj ten nazywany jest wyspą czarnego chrześcijaństwa – w Axum przechowywana jest Arka, a skalne kościoły Lalibeli pomagały budować anioły. Etiopia to także Harer – jedno z najświętszych miast islamu, zaś w Dolinie Omo można zobaczyć jak żyją egzotyczne plemiona Mursi lub Arbore. Wreszcie tutaj ponoć był biblijny Eden, a w Muzeum Narodowym można spotkać się z naszą pra... pra...pra...babcią – Lucy – uznawaną przez niektórych za pramatkę ludzkości, czyli najbardziej kompletne znalezisko człowieka pochodzące sprzed 3,4 mln lat!

 

1 dzień WARSZAWA - ADDIS ABEBA   

Zbiórka na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przelot samolotem rejsowym do Afryki (z przesiadką). Przylot do Addis Abeba.

2 dzień ADDIS ABEBA - BAHIR DAR  

Transfer na lotnisko krajowe. Przelot do Bahir Dar – miasta położonej nad jeziorem Tana. Zakwaterowanie w hotelu. Rejs łodzią po jeziorze Tana - największym jeziorze w Etiopii z 37 wyspami na których znajdują się starożytne klasztory, w których przechowywane są tysiącletnie manuskrypty, krzyże i korony cesarskie. Zwiedzanie klasztoru Ura-Kidanemihret oraz Intos-Jesus. Przejazd do wioski Tis Isat, leżącej u stóp wodospadów na Błękitnym Nilu – uznawanych za jedne z najpiękniejszych w Afryce.

3 dzień BAHIR DAR - GONDAR   

Przejazd widokową trasą, biegnącą wzdłuż jeziora, do cesarskiego miasta Gondar – dawnej stolicy Etiopii, miasta położonego w pięknej okolicy, założonego w 1636 roku. Liczne znajdujące się tutaj zamki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie zamków zbudowanych przez Cesarzy Gondaru. Zwiedzanie klasztoru Debre Birhan Sellassie – jego ściany pokryte są 300 letnimi malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne.

4 dzień GONDAR - PARK NARODOWY SIMIEN - GONDAR   

Wycieczka do wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO parku narodowego w górach Simien („dach czarnego lądu”). Podziwianie malowniczych krajobrazów oraz niezwykłej przyrody – w tym wiele unikalnych gatunków zwierząt takich jak np. dżelady.

5 dzień GONDAR - LALIBELA   

Przelot do Lalibelii – zdecydowanie najciekawszego miejsca w Etiopii! To tutaj znajdują się oryginalne, wykute w litej skale monolityczne kościoły (zbudowane ok. 800 – 1200 roku naszej ery, każdy wg innego planu), uznawane za najmniej znany ósmy cud świata - będące nadal miejscem kultu. Po zakwaterowaniu w hotelu zwiedzanie najważniejszych z 11 skalnych kościołów.

6 dzień LALIBELA - ADDIS ABEBA   

Przelot do Addis Abeba. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie stolicy Etiopii – miasta które powstało z miłości: jako dar króla Menelika dla pięknej żony Taitu. W programie m.in.: Katedra Trójcy, Mauzoleum Króla Menelika, Muzeum Narodowe ukazujące dzieje Etiopii od pradawnych czasów – to właśnie tam znajduje się słynny eksponat Lucy - szkielet człowieka sprzed 3,4 mln lat. Sesja zdjęciowa na tle nowoczesnej siedziby Unii Afrykańskiej. Podziwianie wspaniałego widoku całej okolicy z góry Entoto (3200 m n.p.m.).

7 dzień ADDIS ABEBA - CHENCHA - ARBA MINCH   

Przejazd jeepami drogą przez Husainę do miasta Arba Minch – położonego na skarpie z widokiem na jeziora Chamo i Abaya. Po drodze zwiedzanie wioski lokalnego plemienia Dorze – znanego z budowy wysokich chat w kształcie ula, wyplatanych z liści fałszywego banana (Ynset) na konstrukcji z bambusa. Zakwaterowanie w hotelu.

8 dzień ARBA MINCH - TURMI   

Rejs łodzią motorową po jeziorze Chamo, w trakcie którego oglądać można liczne krokodyle i hipopotamy. Zakwaterowanie w lodge.

9 dzień TURMI - OMORATE - TURMI   

Wyjazd do wioski Omorate. Przeprawa łodziami na drugi brzeg rzeki Omo, zwiedzanie wioski plemienia Dasenetch. Po południu wizyta na lokalnym targu w Dimeka (tylko w dni targowe tj. poniedziałek, wtorek, czwartek, sobota), gdzie można zaobserwować tradycyjne formy handlu sześciu różnych plemion.

10 dzień TURMI - JINKA   

Przejazd do miejscowości Jinka. Po drodze spotkanie z plemieniem Hamer, którego członkowie wyróżniają się niezwykłą urodą. Kobiety noszą eleganckie, skórzane spódnice wyszywane perełkami, liczne bransolety a ich włosy z wplecionymi licznymi ozdobami mają barwę pomarańczową.

11 dzień JINKA - MAGO PARK - JINKA   

Wyjazd na safari do Parku Narodowego Mago, położonego w dolinie rzeki Omo, gdzie na podróżnych czeka dzika, piękna przyroda i wspaniałe krajobrazy. Zwiedzanie wioski plemienia Mursi – żyjącego w niskich, słomianych chatach. Najbardziej charakterystyczne z etiopskich plemion gdzie kobiety ozdabiają swoje wargi wielkimi, glinianymi krążkami. Po powrocie zwiedzanie Narodowego Muzeum Archeologicznego Kultur Południowego Omo w Jinka.

12 dzień JINKA - ARBA MINCH   

Wyjazd w kierunku Arba Minch. Po drodze wizyta przejazd przez wioskę tsemaj oraz wizyta u plemienia Konso, które żyje w kamiennych wsiach położonych na terenach górskich. Plemię to uprawia (w systemie tarasowym) m.in. sorgo oraz najlepszą kawę w Etiopii oraz znane jest z ustawiania totemów na grobach zmarłych. Zakwaterowanie w hotelu.

13 dzień ARBA MINCH - ADDIS ABEBA   

Przejazd do Addis Abeby. Wieczorem tradycyjna kolacja w lokalnej restauracji, serwującej dania narodowe – połączona z pokazem folklorystycznych tańców różnych grup etnicznych. Transfer na lotnisko. Odlot samolotu rejsowego (Lufthansa) do Niemiec.

14 dzień WARSZAWA   

Przylot do Frankfurtu. Odlot do Polski. Przylot do Warszawy.

Cena zawiera:

 • przelot samolotem rejsowym z/do Polski,

 • przeloty wewnętrzne wg programu,

 • transport autokarem górskim podczas zwiedzania części północnej,

 • transport 5-osobowymi samochodami terenowymi podczas południowego safari,

 • zakwaterowanie w hotelach/lodge 3* (pokoje z łazienkami),

 • opiekę polskiego pilota,

 • usługi lokalnego przewodnika podczas pobytu,

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i obiady/kolacje),

 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów i atrakcje wg programu,

 • komplet ubezpieczeń (KL do 25000 EUR z uwzględnieniem następstw chorób przewlekłych, NNW do 3000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR).

Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny płatnej przy pierwszej wpłacie (13 PLN/os),

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy płatnej przy pierwszej wpłacie (13 PLN/os),

 • opłaty za wizę etiopską (ok. 50 USD),

 • napojów do obiadów / kolacji,

 • zwyczajowych (obowiązkowych) napiwków dla kierowców i przewodników (ok. 90 USD/os),

 • kosztu imprez fakultatywnych organizowanych na miejscu,

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej (3% cenu na Umowie),

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej oraz w wyniku następstwa choroby przewlekłej (6% ceny na Umowie),

 • rozszerzenia ubezpieczenia KR z powodu zachorowania na COVID-19 (zwyżka składki 60% ceny ubezpieczenia),

 • opcjonalnego ubezpieczenia VIP (KL 100000 EUR, NNW 10000 EUR, OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • opcjonalnego ubezpieczenie THE BEST (KL 300000 EUR, NNW 10000 EUR. OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • wydatków natury osobistej,

 • innych kosztów niewymienionych w punkcie "cena zawiera".

Program jest ramowy (orientacyjny) np. kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie. SIGMA TRAVEL zastrzega sobie ewentualne zmiany w programie imprezy (np. pkt XI.2 "Warunków Uczestnictwa").

Wiza Etiopska wbijana jest do paszportu na lotnisku w Addis Abeba (koszt ok. 50 USD) – paszport MUSI BYĆ WAŻNY CO NAJMNIEJ 6 MIESIECY od daty powrotu! Zaleca się profilaktycznie zakup środków anty-malarycznych przed wyjazdem z Polski lub środków odstraszających komary. Zalecane szczepienie przeciwko ŻÓŁTEJ GORĄCZCE (nie obowiązkowe). Zalecamy zabrać ze sobą latarkę.

Zakwaterowanie w hotelach / lodge 3* w pokojach 2-osobowych, z łazienkami. Wyżywienie: 2 posiłki dziennie - śniadania i obiadokolacje. Transport w Etiopii odbywa się częściowo autokarem górskim (w północnej części) a w trakcie trwania południowego safari samochodami terenowymi z napędem na cztery koła. W Etiopii nie są honorowane dolary wydane przed 2002 roku.

Na początku wycieczki należy przekazać przedstawicielowi kontrahenta kwotę 500 USD, stanowiącą dewizową część ceny imprezy. Na zwyczajowe napiwki należy przeznaczyć ok. 90 USD – kwotę tą należy przekazać pilotowi na początku imprezy. W Etiopii nie są honorowane dolary wydane przed 2002 rokiem.                                                                                                             

REZERWUJ

Wszelkie prawa zastrzeżone © 1989-2021 Biuro Podróży Sigma Travel, Realizacja: Lemon IT