Infolinia
22 625 12 12
Godziny otwarcia
10:00 -18:00 (pon-pt)
Dane kontaktowe
napisz do nas

GRUZJA + ARMENIA Magia Kaukazu

Czas trwania: 12 dni

Region: AZJA

Środek transportu: samolot

Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje

Pobierz program

Rezerwacja online
10.09 - 21.09.2024 przelot bezpośredni PLL LOT 6.890 PLN/os 500 USD dewizowa część ceny imprezy
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, informujemy, iż administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sigma Travel Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (00-061) przy ul. Marszałkowskiej 140. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie. Dane nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu.

Szczegóły wycieczki

Proponujemy państwu wyprawę do dwóch najstarszych chrześcijańskich krajów leżących na styku geograficznym Europy i Azji oraz na pograniczu wpływów kulturalnych i cywilizacyjnych Zachodu. Kraje te, podobnie jak Polska, musiały wielokrotnie walczyć o utrzymanie swojej niezależności i niepodległości. Wielkie potęgi i mocarstwa urządzały sobie na ich terenach pola bitewnych i politycznych konfrontacji. Armenia, która uznała chrześcijaństwo za religię państwową, zanim uczynił to cesarz rzymski Konstantyn może zostać uznana za pierwsze królestwo chrześcijańskie. Leżąc między dwiema potęgami Persją i Rzymem (potem Bizancjum) musiała stawić czoła nie tylko wielkim armiom, ale również wpływom kulturowym i religijnym. Armenia opowiedziała się po stronie szeroko rozumianego Zachodu. Wierna swojemu odłamowi chrześcijaństwa różniącemu się co do rozumienia istoty Chrystusa od ortodoksji bizantyjskiej Armenia oparła się próbie narzucenia wschodniej wiary w wiecznego Mazdę, boga słońca wielbionego przez Persów. Oparła się islamizacji i ateizacji wprowadzanej pod lufami Czerwonoarmistów. Utraciwszy przed wiekami swoją niezależność odzyskała ją dopiero po upadku imperium sowieckiego. Poddawana wielu tragicznym doświadczeniom historii była jednocześnie źródłem siły dla rozrzuconej po całym świecie diaspory. Urodziwi i utalentowani Ormianie stanowili zazwyczaj zaczyn wszelkiego rozwoju ekonomicznego w krajach, w których się osiedlali. Górzyste tereny Kaukazu, surowa przyroda, skrajne warunki klimatyczne ukształtowały dumne i niezłomne charaktery Gruzinów. Walka o ograniczone zasoby i konieczność ochrony swojej rodziny – klanu spowodowały, że funkcjonuje stereotyp, że każdy Gruzin to dżygit a Gruzinka to dumna i niedostępna księżniczka. Dla mieszkańców Gruzji nie było nic śmiesznego i dziwacznego w konieczności prowadzenia przez pokolenia zemsty rodowej. Dla tych żyjących w skrajnych warunkach ludzi honor i zachowanie majątku były sprawami najwyższej wagi. Obecnie po odzyskaniu niepodległości nowoczesna Gruzja, pomimo politycznych i terytorialnych sporów z sąsiadami, stara się ze wszelkich sił dołączyć do szeroko rozumianej Europy. Oprócz ciekawych zabytków, kraje te oferują również serdeczność i gościnność mieszkańców, zachwycające widoki wspaniałej górskiej przyrody oraz uroki stołu i winnicy.

 

 

1 dzień WARSZAWA    

Odlot samolotu rejsowego do Tbilisi (przelot bezpośredni PLL LOT).

 

2 dzień TBILISI - MCCHETA - TBILISI

Przylot samolotu do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi. Dzielnica  Abanotubami z główną twierdzą Narikala, wizyta w Świątyni Metekhi (XIII w.n.e.), katedrze Sioni, Synagodze. Spacer po głównej ulicy miasta -  Alei Rustaveli, Plac Wolności.  Po południu  przejazd  do  Mccheta,  dawnej stolicy  Gruzji. Zwiedzanie  prawosławnego klasztoru Jvari, wizyta w  katedrze  Sweti Cchoweli  (Drzewo Życia) (UNESCO). Powrót do Tbilisi. Kolacja, nocleg.

 

3 dzień TBILISI - GRUZIŃSKA  DROGA WOJENNA - TBILISI

Śniadanie. Całodzienna  wycieczka w góry Kaukazu „Gruzińską Drogą Wojenną”, trasa z  wieloma  fortyfikacjami i wieżami strażniczymi. Po drodze zwiedzanie Świątyni Ananuri. Przejazd przez kurort narciarski Gudauri  i Przełęcz Krzyżową (2395 m n.p.m) do miejscowości Kazbegi. Wjazd jeepami na górę skąd wspaniale widać białą piramidę drzemiącego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m). Wizyta w kościele Świętej Trójcy na szczycie. Powrót do Tbilisi. Kolacja i nocleg.     

 

4 dzień TBILISI - MTSKHETA - GORI - UPLISTSIKHE - AKHALTSIKHE

Śniadanie. Wyjazd do Gori znanego dzięki olbrzymiej twierdzy oraz  jako miejsce urodzenia Stalina. Zwiedzanie muzeum. Wycieczka do starożytnego miasta wykutego w skale Uplistsikhe "twierdzy pana". Przyjazd do miejscowości wypoczynkowej Borżomi i spacer po parku. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicach Akhaltsikhe. Kolacja i nocleg.

 

5 dzień AKHALTSIKHE - RABATI - WARDZIA - TBILISI

Śniadanie. Wyjazd na zwiedzanie kompleksu zamkowego Rabati. Następnie przejazd do Wardzia - skalnego miasta, pełnego jaskiń oraz zespołu klasztornego, 13-piętrowego budynku  wyciętego w litej skale. Przejazd do Tbilisi, po drodze postój przy klasztorze Phoka nad jeziorem Pharavani. Kolacja i nocleg.

 

6 dzień TBILISI - KACHETIA - TBILISI

Rano przejazd do regionu Kachetii. Zwiedzanie kompleksu klasztornego - David Gareja, położonego na  półpustynnych stokach góry. Wizyta w najstarszym klasztorze kompleksu – Lavra. Zwiedzanie klasztoru Udabno na szczycie wzgórza – możliwe tylko dla doświadczonych wspinaczy, bardzo trudne podejście (około 1 godz.). Następnie przejazd do Sighnaghi, przepięknego miasteczka górskiego, z którego otwiera się panorama na dolinę Alazani oraz Kaukaz Wschodni. Wizyta w lokalnej winnicy, degustacja. Zwiedzanie monastyru Bodbe - miejsca pochówku św. Nino (patronki Gruzji). Powrót do Tbilisi.

 

7 dzień TBILISI - BAGRATASHEN - HAGHPAT - SEVAN

Śniadanie. Przekroczenie granicy gruzińsko-ormiańskiej. Zwiedzanie Klasztoru Haghpat (UNESCO). Zakwaterowanie w hotelu nad Jeziorem Sevan. Kolacja i nocleg.

 

8 dzień SEVAN - PRZEŁĘCZ SELIM - WODOSPAD SHAKI - GORIS

Śniadanie. Przejazd do Goris poprzez przełęcz Selim. Przystanek w Selim Caravanserai. Spacer pod Wodospad Shaki. Wizyta w wiosce Halidzor i przejażdżka „Skrzydłami Tatev” – najdłuższa jednosekcyjna kolejka linowa na Świecie! Wizyta w Klasztorze Tatev. Kolacja i nocleg w hotelu.

 

9 dzień GORIS - ARENI - NORAVANK - KHOR VIRAP - YEREVAN

Śniadanie. Przejazd do prowincji Vayots Dzor – słynny region winny w Armenii. Wizyta w lokalnej winnicy, degustacja. Zwiedzanie Klasztoru Noravank zlokalizowanego w kanionie Gnishik. Przejazd w kierunku stolicy Armenii. Po drodze wizyta w klasztorze Khor Virap skąd rozpościera się spektakularny widok na góre Ararat! Kolacja i nocleg w hotelu.

 

10 dzień YEREVAN - ECHMIADZIN - ZVARTNOTS - YEREVAN

Śniadanie. Wizyta w pierwszej na świecie świątyni chrześcijańskiej w Echmiadzin. Zwiedzanie ruin świątyni z VII wieku w Zvartnots. Wycieczka po Yerevan, w programie m.in.: kompleks i muzeum ludobójstwa, wizyta w fabryce brandy, wizyta na lokalnym targu. Kolacja i nocleg.

 

11 dzień YEREVAN - GEGHARD - GARNI - YEREVAN                             

Śniadanie. Wizyta w jaskiniowym klasztorze, wyrzeźbionym w litej skale – Geghard (XII - XIII w.). Zwiedzanie wsi Garni, gdzie zachowało się wiele  budowli  z IX-XI w.,  główną    atrakcją  turystyczną  miejscowości jest  twierdza Garni - kompleks zabudowań, z których najbardziej znanym jest zbudowana z bazaltu świątynia, poświęcona bogu słońca Mitrze. Wycieczka jeepami do wąwozu Garni i kolumn bazaltowych „Symphony Of Stones”. Powrót do Erywania. Spacer po Centrum miasta, wizyta pod pomnikiem „Matka Armenia”, wizyta w kompleksie kaskadowym oraz w Centrum sztuki Gafesjian. Kolacja i nocleg.

 

 12 dzień YEREVAN - WARSZAWA

 Transfer na lotnisko. Przelot samolotem rejsowym do Warszawy (przelot bezpośredni PLL LOT).

 

 

 

Cena zawiera:

 • przelot samolotem rejsowym z/do Polski (przelot bezpośredni PLL LOT),

 • transfery autokarem w trakcie trwania wycieczki,

 • zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje z łazienkami),

 • opiekę polskiego pilota,

 • usługi lokalnych przewodników w trakcie zwiedzania,

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i kolacje),

 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów i atrakcje wg programu,

 • komplet ubezpieczeń (KL do 25000 EUR z uwzględnieniem następstw chorób przewlekłych, NNW do 3000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR).

Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny płatnej przy pierwszej wpłacie (13 PLN/os),

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy płatnej przy pierwszej wpłacie (13 PLN/os),

 • zwyczajowych (obowiązkowych) napiwków (50 USD/os),

 • napojów do kolacji,

 • kosztu imprez fakultatywnych organizowanych na miejscu,

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej (3% ceny na Umowie),

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej oraz w wyniku następstwa choroby przewlekłej (6% ceny na Umowie),

 • rozszerzenia ubezpieczenia KR z powodu zachorowania na COVID-19 (zwyżka składki 60% ceny ubezpieczenia),

 • opcjonalnego ubezpieczenia VIP (KL 100000 EUR, NNW 10000 EUR, OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • opcjonalnego ubezpieczenie THE BEST (KL 300000 EUR, NNW 10000 EUR. OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • wydatków natury osobistej,

 • innych kosztów niewymienionych w punkcie "cena zawiera".

Program jest ramowy (orientacyjny) np. kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie. SIGMA TRAVEL zastrzega sobie ewentualne zmiany w programie imprezy (np. pkt X.2 "Warunków Uczestnictwa").

Wjazd na terytorium Gruzji i Armenii odbywa się na podstawie paszportu (paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu).

Zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych (lub 2-osobowych z dostawką na życzenie), z łazienkami. Na początku wycieczki należy przekazać przedstawicielowi kontrahenta kwotę 500 USD (stanowiącą dewizową część ceny imprezy) oraz na zwyczajowe napiwki należy przeznaczyć ok. 50 USD.

Gruzja leży w strefie czasowej GMT +4 (+3 godz. do czasu polskiego).Napięcie elektryczne 220-240V / 50Hz (wtyczki takie jak w Polsce). Do obiektów sakralnych zabrania się wchodzenia w szortach, krótkich spódnicach, z odkrytymi ramionami. Przeloty obsługują linie lotnicze LOT. Limity bagażowe podczas przelotów to: bagaż podręczny o maksymalnej wadze do 8 kg oraz bagaż rejestrowany o maksymalnej wadze do 23 kg.

REZERWUJ

Wszelkie prawa zastrzeżone © 1989-2021 Biuro Podróży Sigma Travel, Realizacja: Lemon IT