Infolinia
22 625 12 12
Godziny otwarcia
10:00 -18:00 (pon-pt)

NAJTAŃSZE NA RYNKU UBEZPIECZENIE KOSZTÓW REZYGNACJI Z PRZYCZYN LOSOWYCH.

U NAS TYLKO 1% CENY IMPREZY!

IRAN Wszystkie Oblicza Persji

Czas trwania: 13 dni

Region: AZJA

Środek transportu: samolot

Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje

Pobierz program

Rezerwacja online
25.04 - 07.05.2018 N/A 500 USD dewizowa część ceny imprezy BRAK MIEJSC
03.10 - 15.10.2018 7.490 PLN/os 500 USD dewizowa część ceny imprezy dokwaterowanie (K)
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, informujemy, iż administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sigma Travel Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (00-061) przy ul. Marszałkowskiej 140. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie. Dane nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu.

Szczegóły wycieczki

To, że współczesny Iran sprawia tak wiele kłopotu politykom współczesnego świata, to nic nowego lub zaskakującego. Tak było zawsze odkąd sięga ludzka pamięć. Persja, jak zwano tę krainę, była zawsze potęgą przysparzającą wiele zmartwień światu zachodniemu. Wielka, potężna, bogata, dumna i drapieżna. Nie wahała się wysłać ogromnej armii wspieranej przez potężną fl otę, aby zniszczyć i wyrwać niewielki, lecz jątrzący cierń w boku olbrzyma, jakim były dla Persów Ateny. Budująca wspaniałe miasta, modląca się do bogów, których wpływ przekraczał daleko granice państwa. Rządzona przez wielkie i wspaniałe monarchie, których początki skryte są w czasach mitologicznych. Silna cywilizacyjnie i artystycznie. Pokonana przez Aleksandra Wielkiego, odrodziła się i stanowiła potęgę, z którą musiało się zmierzyć Cesarstwo Rzymskie. Niepokonana przez Rzymian, wyniszczona przez długą wojnę z Bizantyjczykami padła dopiero przed arabskimi hufcami, które z imieniem Mahometa na ustach, tryumfalnie wprowadziły Allaha do świątyń Mistry, Bala i Zoroastry. W czasach nowożytnych znowu stała się tematem numer jeden agencji prasowych, po obaleniu króla zwanego tu zawsze Szachem, przez muzułmański naród inspirowany przez swych szyickich ajatollahów. Gdy zdobyto ambasadę USA i uwięziono dyplomatów, cały świat zachodni zatrząsł się z oburzenia. Nie udała się zbrojna interwencja, dopiero długotrwałe sankcje ekonomiczne wydały się skutkować. Wykorzystujemy chwilę, gdy rządzący Iranem Mułłowie złagodzili swoją wojowniczą retorykę, i organizujemy wycieczkę do tego niezwykle interesującego kraju. Śpieszmy się go zwiedzić nim przewrotni Persowie znów wykonają zwrot w swojej polityce.

 

1 dzień WARSZAWA - TEHERAN

Przelot samolotem rejsowym do Iranu (z przesiadką). Transfer do hotelu, zakwaterowanie.

 

2 dzień TEHERAN - LAHIJAN - BANDAR ANZALI

Wczesny wyjazd z Teheranu do Bandar Anzali (dawne Pahlavi) nad Morzem Kaspijskim. Przejazd Chalus Road, jedną z najbardziej malowniczych dróg na świecie, wijącą się po stromych zboczach Gór Elburs, widoki zapierające dech w piersiach, ośnieżone górskie szczyty oraz według Iranczyków najgęstsze lasy na całym globie. Od Chalus jedziemy po Nizinie Południowokaspijskiej, najważniejszym rolniczym regionie Iranu z uprawami bawełny, ryżu, oliwek oraz cytrusów. Po drodze wizyta w Lahijan - wjazd kolejką linową na wzgórze z którego roztacza się niesamowita panorama miasta z Morzem Kaspijskim w tle. Czas wolny na spacer po plantacji herbaty. Przejazd do Bandar Anzali na Cmentarz Polski, gdzie znajdują się mogiły poległych żołnierzy Armii Generała Andersa oraz cywilnych ofiar ewakuacji z ZSRR w 1942 roku. Nocleg w hotelu.               

3 dzień BANDAR ANZALI - MASULEH - TEHERAN        

Rejs łodziami motorowymi po Lagunie Anzali znanej z obfitości ryb, wielu gatunków ptaków oraz kwiatów lotosu kaspijskiego. Przejazd do malowniczej górskiej wioski Masuleh             słynącej ze swojej niepowtarzalnej architektury: strome zbocze i brak przestrzeni do budowy spowodowały, że dachy jednych budynków są ogródkami bądź uliczkami przed domami położonymi powyżej. Czas wolny. Po drodze do Teheranu przejeżdżamy w pobliżu Kazwinu, jednej z historycznych stolic Iranu.

4 dzień TEHERAN      

Całodzienne zwiedzanie miasta: Muzeum Narodowe (Muzeum Archeologiczne) przedstawiające autentyczną kolekcję ceramiki, wyrobów z brązu i innych cennych eksponatów powstałych od czasów elamickich aż do czasów islamskich. Muzeum Dywanów - jedno z ciekawszych muzeów w Teheranie, w którym są prezentowane unikatowe kobierce liczące nawet ponad 500 lat. Pałac Golestan - najstarszy z zachowanych zabytków w Teheranie, będący kiedyś siedzibą władców Persji. Pałac zlokalizowany jest na terenie zespołu pałacowo parkowego, gdzie znajduje się 17 innych pałaców. Muzeum Klejnotów, gdzie można podziwiać klejnoty koronne dynastii Pahlawi, oraz największą na świecie kolekcję rubinów, szmaragdów i diamentów m.in. największy różowy diament świata Darya-ye Nur. Możliwość wjazdu na taras widokowy szóstej co do wysokości na świecie wieży - Milad (wjazd możliwy tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych). Wizyta na jednym z bazarów.

5 dzień TEHERAN - SIALK - KASHAN - ABYANECH

Wizyta  na wzgórzu Sialk - prehistorycznym stanowisku archeologicznym, gdzie cywilizacja kwitła już w 6-5 tysiącleciu p.n.e. Przyjazd do Kashan miasto, z którego trzech Mędrców rozpoczęło swoją podróż do Betlejem. Wizyta w tradycyjnych rezydencjach kadżarskich z XIX w. oraz w ogrodach Fin - kompleks wybudowany w XVI w. przez Szaha Abbasa I jako odzwierciedlenie raju na ziemi. Przejazd do słynnej wsi Abyaneh zbudowanej z czerwonej gliny, której mieszkańcy wciąż ubierają się w tradycyjne stroje.

6 dzień ABYANECH - ISFAHAN                            

Wyjazd do Isfahan, najpiękniejszego miasta Iranu, słynnego z błękitnych kopuł i wspaniałych zabytków. Po przyjeździe zwiedzanie historycznych, ceglanych mostów na rzece Zayandeh: XVII-wieczny Khajou i Sio-se-pol (most 33 łuków).

7 dzień ISFAHAN

Całodniowe zwiedzanie miasta zwanego Nesf-e Jahan („Połowa Świata”),perły architektury Wschodu, m. in. Meczet Jame, Pałac Czterdziestu Kolumn (Chehel Sotun), który jest pięknym przykładem architektury pałacowo-ogrodowej z XVII wieku, Pałac ośmiu cudów (Hast Behesht) oraz wizyta w manufakturze dywanów. Następnie dzielnica ormiańska Nowa Dżulfa z muzeum i katedrą Vank dekorowaną malowidłami scen biblijnych. Czas wolny. Wieża gołębi. Powrót do hotelu.

8 dzień ISFAHAN

Dalsze zwiedzanie Isfahan, będącego największym skupiskiem islamskich zabytków w Iranie. Spacer na ogromny Plac Imana zwany Naqsh-e Jahan, ze wspaniałymi siedemnastowiecznymi budowlami. Wizyta w meczecie Imama, stanowiącym najwspanialsze dzieło z czasów panowania szacha Abbasa Wielkiego oraz w meczecie Lutfollaha (meczet dla Kobiet) znanego ze wspaniałych zdobień i fantastycznej gry świateł, a także w pałacu Ali-Qapu z czarującym pokojem muzycznym i pięknymi balkonami zwróconymi na plac. Pokaz powstawania, słynnych na cały świat, perskich miniatur. Czas wolny na zakupy na wielkim bazarze, gdzie kupcy oferują atrakcyjne wyroby miejscowego rękodzieła, m.in. tradycyjnie zdobione kafle, przedmioty z mosiądzu, drewna oraz Gaz – pyszne słodzycze z pistacjami. Powrót do hotelu.

9 dzień ISFAHAN - NAEIN - JAZD

Przejazd do Na’in, gdzie znajduje się geograficzny środek Iranu. Zwiedzanie najstarszego meczetu w Iranie ( X w ), tradycyjny dom Pirnia (obecnie muzeum) z ogrodem pistacjowym oraz Abo Bofi - jaskinie, w których działają warsztaty tkackie. Przyjazd do Jazdu, według tradycji – najstarszego miasta Iranu i jednego z głównych centrów zoroastryzmu, najstarszej monoteistycznej religii świata. To co wyróżnia miasto to tzw. badgiry - wieże klimatyzacyjne służące „do łapania wiatru” i kierowania go do mieszkań, dzięki czemu do domów wprowadzano świeże powietrze. W programie: Wieża Milczeń, miejsce składania ciał zmarłych. Spacer po starej części miasta. Ogrody Dowlat Abad, w których z bliska i od wewnątrz przyjrzymy się budowie badgirów, Kompleks  Amir Chakhmagh z pięknie zdobioną fasadą. Zwiedzanie Świątyni Ognia, gdzie od 1500 lat podtrzymywany jest ogień.

10 dzień JAZD - PASARGADA - PERSEPOLIS

Wyjazd w kierunku Persepolis. Po drodze zwiedzanie ruin Pasargady – pierwszej stolicy Iranu związanej z legendarnym władcą Cyrusem Wielkim (530r. p.n.e). Doskonale zachowany grobowiec Cyrusa Wielkiego oraz pozostałości pałaców i twierdzy. Przejazd przez  obszary pustynne, wśród których położone jest owiane legendami miasto Abarkoh. Zwiedznie: Jakczal (lodowa wieża) oraz najstarsze drzewo Iranu - Sarv-e-Abarkooh. Wyjazd do Persepolis (miasta z VI w. p.n.e.), centrum Imperium Perskiego, najważniejszego źródła informacji o starożytnym Iranie. To legendarne miasto odkryto w 1930r. z idealnie zachowanym planem ulic, świątyń, pałaców i tarasów. Następnie zwiedzanie: Naqsh-e Rostam (dolina położona w górach Zagros, gdzie znajdują się wykute w skale grobowce ozdobione reliefami władców z dynastii Achamenidów), Naghsh-e-Rajab z imponującymi sasanidzkimi reliefami naskalnymi.

11 dzień PERSEPOLIS - SZIRAZ        

Przyjazd do Szirazu, jednego z najpiękniejszych miast w Persji, słynnego z róż, słowików i poetów. Postój przy Bramie Koranu, która przed wiekami witała wszystkich przybywających do miasta. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym Eram, spacer alejkami i podziwianie oryginalnych roślin pochodzących z różnych zakątków świata. Wizyta w mauzoleum króla „Światła” (Shah Cheragh) – Sayyeda Mira Ahmada. Wjazd na 23-piętro hotelu Chamran, skąd można podziwiać panoramę miasta.

12 dzień SZIRAZ                                                                                                  

Po śniadaniu zwiedzanie meczetu Nasir-al Molk (Różowy Meczet) z pięknymi, kolorowymi witrażami i posadzką do złudzenia przypominającą taflę wody z lustrzaną mozaiką. Przejazd do centrum miasta i zwiedzanie królewskiej dzielnicy: cytadela Karima Chana, pierwszego władcy z dynastii Zand, meczet Vakil z XVIII w., stara łaźnia, muzeum Pars z unikatową ekspozycją malarską. Spacer po bazarze Vakil. Wizyta w mauzoleum Hafeza (najsłynniejszego poety perskiego). Kolacja w tradycyjnej irańskiej restauracji połączona z wieczorkiem folklorystycznym. Transfer autokarem na lotniskiem.

13 dzień SHIRAZ - WARSZAWA        

Przelot samolotem rejsowym do Warszawy (z przesiadką).

 

Cena zawiera:

 • bilet lotniczy z/do Polski (samoloty rejsowe)
 • przelot wewnętrzny
 • transport autokarem w trakcie trwania wycieczki
 • zakwaterowanie w hotelach 3*/4* (pokoje z łazienkami)
 • opieka polskiego pilota
 • koszt przewodników lokalnych
 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania + obiadokolacje)
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • komplet ubezpieczeń (KL, NNW, bagażu)

Cena nie zawiera:

 

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/os)
 • kosztu wizy irańskiej (300 PLN)
 • zwyczajowych napiwków (ok. 50 USD)
 • napojów do obiadokolacji
 • kosztu imprez fakultatywnych organizowanych na miejscu
 • wydatków natury osobistej
 • innych kosztów nie wymienionych w punkcie "cena zawiera"

 

 

Program jest ramowy (orientacyjny) np. kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie. Zakwaterowanie w hotelach 3* / 4* w pokojach 2-osobowych lub 2-osobowych z dostawką, z łazienkami. Do obiektów sakralnych zabrania się wchodzenia w szortach, krótkich spódnicach, z odkrytymi ramionami. Na początku wycieczki należy przekazać przedstawicielowi kontrahenta kwotę 500 USD (stanowiącą dewizową część ceny imprezy) oraz na zwyczajowe napiwki należy przeznaczyć ok. 50 USD. W momencie wpłaty zaliczki należy uiścić obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.   

Wiza irańska jest dodatkowo płatna 300 PLNNa 6 tygodni przed wyjazdem należy przesłać paszport, kolorowy skan paszportu, (JPG, bez widocznej okładki) oraz podać imię ojca, stan cywilny, zawód. Na 4 tygodnie przed rozpoczęciem imprezy należy złożyć: wypełniony wniosek wizowy, jedno aktualne kolorowe zdjęcie paszportowe (3,5 x 4,5 cm / na białym tle, twarz skierowana na wprost, o neutralnym  wyrazie, uszy widoczne, usta zamknięte, bez okularów - nie przyklejać zdjęcia). Paszport ważny min. 6 miesięcy dłużej niż okres ważności wizy z 2 wolnymi stronami naprzeciwko siebi (bez jakichkolwiek wpisów bądź pieczątek mających związek z Izraelem!!)

PRZYDATNE INFORMACJE:

Ubiór: Kolory stonowane; kobiety - obowiązek noszenia chusty we wszystkich miejscach publicznych, zakaz noszenia krótkich rękawów, dekoltów, garsonek oraz krótkich spódnic i sukienek - dozwolona jest długa spódnica do ziemi, luźna tunika lub spodnie wraz z luźnym płaszczem (np. letni płaszcz), tunika lub płaszcz powinny sięgać do połowy uda. Noszenie odkrytych butów (sandały, japonki itp.) jest właściwie zabronione, jednakże cudzoziemki traktowane są bardziej tolerancyjnie. W przypadku odwiedzin meczetów i innych miejsc kultu kobiety mogą zostać poproszone o założenie czadoru (istnieje możliwość jego wypożyczenia przed wejściem do meczetu); mężczyźni - zakryte ramiona i spodnie do kostek.

W okresie ramadanu w miejscach publicznych nie można spożywać posiłków, pić napojów ani palić papierosów. W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyznom, mężczyźni nie podają ręki kobietom. Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów rządowych, wojskowych, posterunków policji, lotnisk, portów, ambasad, w tym również żołnierzy, policjantów i innych osób umundurowanych oraz ich pojazdów. w Iranie nie są akceptowane karty kredytowe i płatnicze inne niż wydane przez banki irańskie, nie ma natomiast problemu z wymianą Euro lub dolarów amerykańskich (w bankach i w kantorach - w kantorach kurs jest bardziej opłacalny - w poł. lutego 2014 r. kurs riala wobec € wynosił: 1€ = ok. 40.000 riali, wobec dolara: 1 USD = ok. 30.000 riali). Należy unikać płacenia w dolarach czy w euro w hotelach, restauracjach czy sklepach (możliwość zawyżania cen). Ceny towarów i usług potocznie bywają podawane w tumanach. W wypadku niejasności należy dopytać, o którą jednostkę chodzi. Internet jest cenzurowany, niedostępne są również niektóre polskie portale pocztowe. Na stronie internetowej: http://www.blockediniran.com istnieje możliwość sprawdzenia, czy dana strona może być w Iranie blokowana. Poza dużymi miastami mogą wystąpić trudności z dostępem do kafejek internetowych. Należy liczyć się z problemami z roamingiem telefonów komórkowych i dostępem do Internetu. W niektórych miejscach mogą być pobierane opłaty za filmowanie lub fotografowanie. Różnica czasu +2,5 godz. do czasu polskiego.

REZERWUJ

Wszelkie prawa zastrzeżone © 1989-2016 Biuro Podróży Sigma Travel, Realizacja: Lemon IT