Infolinia
22 625 12 12
Godziny otwarcia
10:00 -18:00 (pon-pt)
Dane kontaktowe
napisz do nas

IRAN Wszystkie Oblicza Persji

Czas trwania: 11 dni

Region: AZJA

Środek transportu: samolot

Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje

Pobierz program

Rezerwacja online
14.10 - 24.10.2022 6.390 PLN/os 500 EUR dewizowa część ceny imprezy
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, informujemy, iż administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sigma Travel Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (00-061) przy ul. Marszałkowskiej 140. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie. Dane nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu.

Szczegóły wycieczki

To, że współczesny Iran sprawia tak wiele kłopotu politykom współczesnego świata, to nic nowego lub zaskakującego. Tak było zawsze odkąd sięga ludzka pamięć. Persja, jak zwano tę krainę, była zawsze potęgą przysparzającą wiele zmartwień światu zachodniemu. Wielka, potężna, bogata, dumna i drapieżna. Nie wahała się wysłać ogromnej armii wspieranej przez potężną fl otę, aby zniszczyć i wyrwać niewielki, lecz jątrzący cierń w boku olbrzyma, jakim były dla Persów Ateny. Budująca wspaniałe miasta, modląca się do bogów, których wpływ przekraczał daleko granice państwa. Rządzona przez wielkie i wspaniałe monarchie, których początki skryte są w czasach mitologicznych. Silna cywilizacyjnie i artystycznie. Pokonana przez Aleksandra Wielkiego, odrodziła się i stanowiła potęgę, z którą musiało się zmierzyć Cesarstwo Rzymskie. Niepokonana przez Rzymian, wyniszczona przez długą wojnę z Bizantyjczykami padła dopiero przed arabskimi hufcami, które z imieniem Mahometa na ustach, tryumfalnie wprowadziły Allaha do świątyń Mistry, Bala i Zoroastry. W czasach nowożytnych znowu stała się tematem numer jeden agencji prasowych, po obaleniu króla zwanego tu zawsze Szachem, przez muzułmański naród inspirowany przez swych szyickich ajatollahów. Gdy zdobyto ambasadę USA i uwięziono dyplomatów, cały świat zachodni zatrząsł się z oburzenia. Nie udała się zbrojna interwencja, dopiero długotrwałe sankcje ekonomiczne wydały się skutkować. Wykorzystujemy chwilę, gdy rządzący Iranem Mułłowie złagodzili swoją wojowniczą retorykę, i organizujemy wycieczkę do tego niezwykle interesującego kraju. Śpieszmy się go zwiedzić nim przewrotni Persowie znów wykonają zwrot w swojej polityce.

 

1 dzień WARSZAWA - TEHERAN

Przelot samolotem rejsowym do Iranu (z przesiadką). Transfer do hotelu, zakwaterowanie.

2 dzień TEHERAN      

Całodzienne zwiedzanie miasta: Muzeum Narodowe (Muzeum Archeologiczne) przedstawiające autentyczną kolekcję ceramiki, wyrobów z brązu i innych cennych eksponatów powstałych od czasów elamickich aż do czasów islamskich. Muzeum Dywanów - jedno z ciekawszych muzeów w Teheranie, w którym są  prezentowane unikatowe kobierce liczące nawet ponad 500 lat. Pałac Golestan - najstarszy z zachowanych zabytków w Teheranie, będący kiedyś siedzibą władców Persji. Pałac zlokalizowany jest na terenie zespołu pałacowo parkowego, gdzie znajduje się 17 innych pałaców. Muzeum Klejnotów, gdzie można podziwiać klejnoty koronne dynastii  Pahlawi, oraz największą na świecie kolekcję rubinów, szmaragdów i diamentów m.in. największy różowy diament świata Darya-ye Nur (lub jeśli zamknięte Pałac Niavaran – prywatna rezydencja ostatniego Szacha Iranu). Możliwość wjazdu na taras widokowy szóstej co do wysokości na świecie wieży - Milad (wjazd możliwy tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych). Wizyta na  jednym z bazarów.

3 dzień TEHERAN - SIALK - KASHAN - ABYANECH

Wizyta  na wzgórzu Sialk - prehistorycznym stanowisku archeologicznym, gdzie cywilizacja kwitła już w 6-5 tysiącleciu p.n.e. Przyjazd do Kashan – miasto, z którego trzech Mędrców rozpoczęło swoją podróż do Betlejem. Wizyta w tradycyjnych rezydencjach kadżarskich z XIX w. oraz w ogrodach Fin - kompleks wybudowany w XVI w. przez Szaha Abbasa I jako odzwierciedlenie raju na ziemi. Przejazd do słynnej wsi Abyaneh zbudowanej z czerwonej gliny, której mieszkańcy wciąż ubierają się w tradycyjne stroje.

4 dzień ABYANECH - ISFAHAN                            

Wyjazd do Isfahan, najpiękniejszego miasta Iranu, słynnego z błękitnych kopuł i wspaniałych zabytków. Po przyjeździe zwiedzanie historycznych, ceglanych mostów na rzece Zayandeh: XVII-wieczny Khajou i Sio-se-pol (most 33 łuków).

5 dzień ISFAHAN

Całodniowe zwiedzanie miasta zwanego Nesf-e Jahan („Połowa Świata”),perły architektury Wschodu, m. in. Meczet Jame, Pałac Czterdziestu Kolumn (Chehel Sotun), który jest pięknym przykładem architektury pałacowo-ogrodowej z XVII wieku,  Pałac ośmiu cudów (Hast Behesht) oraz wizyta w manufakturze dywanów. Następnie dzielnica ormiańska Nowa Dżulfa z muzeum i katedrą Vank dekorowaną malowidłami scen biblijnych. Czas wolny. Wieża gołębi. Powrót do hotelu.

6 dzień ISFAHAN

Dalsze zwiedzanie Isfahan, będącego największym skupiskiem islamskich zabytków w Iranie. Spacer na ogromny Plac Imana zwany Naqsh-e Jahan, ze wspaniałymi siedemnastowiecznymi budowlami. Wizyta w meczecie Imama, stanowiącym najwspanialsze dzieło z czasów panowania szacha Abbasa Wielkiego oraz w meczecie Lutfollaha (meczet dla Kobiet) znanego ze wspaniałych zdobień i fantastycznej gry świateł, a także w pałacu Ali-Qapu z czarującym pokojem muzycznym i pięknymi balkonami zwróconymi na plac. Pokaz powstawania, słynnych na cały świat, perskich miniatur. Czas wolny na zakupy na  wielkim bazarze, gdzie kupcy oferują atrakcyjne wyroby miejscowego rękodzieła, m.in. tradycyjnie zdobione kafle, przedmioty z mosiądzu, drewna oraz Gaz – pyszne słodycze z pistacjami. Powrót do hotelu.

7 dzień ISFAHAN - NAEIN - JAZD

Przejazd do Na’in, gdzie znajduje się geograficzny środek Iranu. Zwiedzanie najstarszego meczetu w Iranie ( X w ), Abo Bofi -  jaskinie, w których działają warsztaty tkackie. Przyjazd do Jazdu, według tradycji – najstarszego miasta Iranu i jednego z głównych centrów zoroastryzmu, najstarszej monoteistycznej religii świata. To co wyróżnia miasto to tzw. badgiry - wieże klimatyzacyjne służące „do łapania wiatru” i kierowania go do mieszkań, dzięki czemu do domów wprowadzano świeże powietrze. W programie: Wieża Milczeń, miejsce składania ciał zmarłych. Spacer po starej części miasta. Ogrody Dowlat Abad, w których z bliska i od wewnątrz przyjrzymy się budowie badgirów,  Kompleks  Amir Chakhmagh z pięknie zdobioną fasadą. Zwiedzanie Świątyni Ognia, gdzie od 1500 lat podtrzymywany jest ogień.

8 dzień JAZD - PASARGADA - PERSEPOLIS

Wyjazd w kierunku Persepolis. Po drodze zwiedzanie ruin Pasargady – pierwszej stolicy Iranu związanej z legendarnym władcą Cyrusem Wielkim (530r. p.n.e). Doskonale zachowany  grobowiec Cyrusa Wielkiego oraz pozostałości pałaców i twierdzy. Przejazd przez  obszary pustynne, wśród których położone jest owiane legendami miasto Abarkoh. Zwiedzanie: Jakczal (lodowa wieża) oraz najstarsze drzewo Iranu - Sarv-e-Abarkooh. Wyjazd do Persepolis (miasta z VI w. p.n.e.), centrum Imperium Perskiego, najważniejszego źródła informacji o starożytnym Iranie. To legendarne miasto odkryto w 1930r. z idealnie zachowanym planem ulic, świątyń, pałaców i tarasów. Następnie zwiedzanie: Naqsh-e Rostam (dolina położona w górach Zagros, gdzie znajdują się wykute w skale grobowce ozdobione reliefami władców z dynastii Achamenidów), Naghsh-e-Rajab z imponującymi sasanidzkimi reliefami naskalnymi.

9 dzień PERSEPOLIS - SZIRAZ        

Przyjazd do Szirazu - jednego z najpiękniejszych miast w Persji, słynnego z róż, słowików i poetów. Postój przy Bramie Koranu, która przed wiekami witała wszystkich przybywających do miasta. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym Eram, spacer alejkami i podziwianie oryginalnych roślin pochodzących z różnych zakątków świata. Wizyta w mauzoleum Ali Ibn El Hamza.

10 dzień SZIRAZ - TEHERAN                                                                                                 

Po śniadaniu zwiedzanie  meczetu Nasir-al Molk (Różowy Meczet) z pięknymi, kolorowymi witrażami i posadzką do złudzenia przypominającą taflę wody z lustrzaną mozaiką. Przejazd do centrum miasta i zwiedzanie królewskiej dzielnicy: cytadela Karima Chana, pierwszego władcy z dynastii Zand, meczet Vakil z XVIII w., stara łaźnia, muzeum Pars z unikatową ekspozycją malarską. Spacer po bazarze Vakil. Wizyta w mauzoleum Hafeza (najsłynniejszego poety perskiego). Wieczorem przelot do Teheranu. Kolacja w tradycyjnej irańskiej restauracji. Transfer autokarem na lotnisko.

11 dzień TEHERAN - WARSZAWA        

Przelot samolotem rejsowym do Warszawy (z przesiadką).

 

Cena zawiera:

 • przelot samolotem rejsowym z/do Polski,

 • przelot wewnętrzny,

 • transfery autokarem w trakcie trwania wycieczki,

 • zakwaterowanie w hotelach 3* / 4* (pokoje z łazienkami),

 • opiekę polskiego pilota,

 • usługi lokalnych przewodników w trakcie zwiedzania,

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i kolacje),

 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów i atrakcje wg programu,

 • komplet ubezpieczeń (KL do 25000 EUR z uwzględnieniem następstw chorób przewlekłych, NNW do 3000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR).

Cena nie zawiera:

 

 • opłaty za wizę do Iranu (300 PLN/os),

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny płatnej przy pierwszej wpłacie (13 PLN/os),

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy płatnej przy pierwszej wpłacie (13 PLN/os),

 • zwyczajowych (obowiązkowych) napiwków (ok. 50 EUR/os),

 • kosztu imprez fakultatywnych organizowanych na miejscu,

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej (3% ceny na Umowie),

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej oraz w wyniku następstwa choroby przewlekłej (6% ceny na Umowie),

 • rozszerzenia ubezpieczenia KR z powodu zachorowania na COVID-19 (zwyżka składki 60% ceny ubezpieczenia),

 • opcjonalnego ubezpieczenia VIP (95 PLN/os / KL 100000 EUR, NNW 10000 EUR, OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • opcjonalnego ubezpieczenie THE BEST (198 PLN/os / 300000 EUR, NNW 10000 EUR. OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • wydatków natury osobistej,

 • innych kosztów niewymienionych w punkcie "cena zawiera".

 

 

PProgram jest ramowy (orientacyjny) np. kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie. SIGMA TRAVEL zastrzega sobie ewentualne zmiany w programie imprezy (np. pkt X.2 "Warunków Uczestnictwa").

Zakwaterowanie w hotelach 3* / 4* w pokojach 2-osobowych (lub 2-osobowych z dostawką), z łazienkami. Do obiektów sakralnych zabrania się wchodzenia w szortach, krótkich spódnicach, z odkrytymi ramionami. Na początku wycieczki należy przekazać przedstawicielowi kontrahenta kwotę 500 EUR (stanowiącą dewizową część ceny imprezy) oraz na zwyczajowe napiwki należy przeznaczyć ok. 50 EUR. Przeloty obsługują linie lotnicze AEROFLOT – dopuszczalne limity bagażu: bagaż podręczny (1 sztuka max 8 kg) oraz bagaż rejestrowany (1 sztuka max 23 kg).

Wiza irańska jest dodatkowo płatna 300 PLNNa 6 tygodni przed wyjazdem należy przesłać paszport, kolorowy skan paszportu, (JPG, bez widocznej okładki) oraz podać imię ojca, stan cywilny, zawód. Na 4 tygodnie przed rozpoczęciem imprezy należy złożyć: wypełniony wniosek wizowy, jedno aktualne kolorowe zdjęcie paszportowe (3,5 x 4,5 cm / na białym tle, twarz skierowana na wprost, o neutralnym  wyrazie, uszy widoczne, usta zamknięte, bez okularów - nie przyklejać zdjęcia). Paszport ważny min. 6 miesięcy dłużej niż okres ważności wizy z 2 wolnymi stronami naprzeciwko siebi (bez jakichkolwiek wpisów bądź pieczątek mających związek z Izraelem!!)

PRZYDATNE INFORMACJE:

Ubiór: Kolory stonowane; kobiety - obowiązek noszenia chusty we wszystkich miejscach publicznych, zakaz noszenia krótkich rękawów, dekoltów, garsonek oraz krótkich spódnic i sukienek - dozwolona jest długa spódnica do ziemi, luźna tunika lub spodnie wraz z luźnym płaszczem (np. letni płaszcz), tunika lub płaszcz powinny sięgać do połowy uda. Noszenie odkrytych butów (sandały, japonki itp.) jest właściwie zabronione, jednakże cudzoziemki traktowane są bardziej tolerancyjnie. W przypadku odwiedzin meczetów i innych miejsc kultu kobiety mogą zostać poproszone o założenie czadoru (istnieje możliwość jego wypożyczenia przed wejściem do meczetu); mężczyźni - zakryte ramiona i spodnie do kostek.

W okresie ramadanu w miejscach publicznych nie można spożywać posiłków, pić napojów ani palić papierosów. W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyznom, mężczyźni nie podają ręki kobietom. Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów rządowych, wojskowych, posterunków policji, lotnisk, portów, ambasad, w tym również żołnierzy, policjantów i innych osób umundurowanych oraz ich pojazdów. w Iranie nie są akceptowane karty kredytowe i płatnicze inne niż wydane przez banki irańskie, nie ma natomiast problemu z wymianą Euro lub dolarów amerykańskich (w bankach i w kantorach - w kantorach kurs jest bardziej opłacalny - w poł. lutego 2014 r. kurs riala wobec € wynosił: 1€ = ok. 40.000 riali, wobec dolara: 1 USD = ok. 30.000 riali). Należy unikać płacenia w dolarach czy w euro w hotelach, restauracjach czy sklepach (możliwość zawyżania cen). Ceny towarów i usług potocznie bywają podawane w tumanach. W wypadku niejasności należy dopytać, o którą jednostkę chodzi. Internet jest cenzurowany, niedostępne są również niektóre polskie portale pocztowe. Na stronie internetowej: http://www.blockediniran.com istnieje możliwość sprawdzenia, czy dana strona może być w Iranie blokowana. Poza dużymi miastami mogą wystąpić trudności z dostępem do kafejek internetowych. Należy liczyć się z problemami z roamingiem telefonów komórkowych i dostępem do Internetu. W niektórych miejscach mogą być pobierane opłaty za filmowanie lub fotografowanie. Różnica czasu +2,5 godz. do czasu polskiego.

UWAGA!!! W przypadku wszelkich płatności przelewem dotyczących tej wycieczki uprzejmie prosimy o nie wpisywanie słowa „IRAN” w tytule przelewu, gdyż takie płatności są zwracane nadawcy.

REZERWUJ

Wszelkie prawa zastrzeżone © 1989-2021 Biuro Podróży Sigma Travel, Realizacja: Lemon IT