Infolinia
22 625 12 12
Godziny otwarcia
10:00 -17:00 (pon-pt)
Dane kontaktowe
napisz do nas

NIEMCY Średniowieczne Dziedzictwo

Czas trwania: 10 dni

Region: EUROPA

Środek transportu: autokar

Wyżywienie: śniadania

Pobierz program

Rezerwacja online
15.07 - 26.07.2022 2.890 PLN/os 160 EUR dewizowa część ceny imprezy dokwaterowanie (M)(K)
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, informujemy, iż administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sigma Travel Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (00-061) przy ul. Marszałkowskiej 140. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie. Dane nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu.

Szczegóły wycieczki

 

Czy wiecie Państwo, że najwięcej skarbów średniowiecznej Europy znajduje się w Niemczech? Onegdaj Cesarstwo Niemieckie, uzurpujące sobie prawo kontynuacji tradycji rzymskich przez kilka stuleci było wielkim tworem. Na jej terenie królowie niemieccy wespół z biskupami i feudałami wznieśli wiele wspaniałych budowli świeckich i sakralnych. Tak powstawały królewskie pallatia, zamki obronne, otoczone murami pierwsze miasta, kamienice patrycjuszowskie, klasztory i kościoły czy katedry zw. cesarskimi. Są to często rzeczy niepowtarzalne. Na trasie zderzymy się głównie z architekturę romańską i gotycką, przez wielu uważaną za szczytowe osiągnięcie budownictwa nowożytnego. Dodatkowo w kilku miejscach będziemy mogli podziwiać dzieła epoki przedromańskiej reprezentowane przez sztukę karolińską czy renesans ottoński. Katedrę w Kolonii znają wszyscy, może niektórzy Heidelberg, Magdeburg ale czy ktoś widział przepiękny niezniszczony przez wojny Bamberg, Quedlinburg słynący z budownictwa szachulcowego czy Hildesheim, uważany przed wojną za najpiękniejsze miasto Niemiec??? Wisienką na torcie jest rejs po Renie na odcinku 35 km w otoczeniu słynnych zamków średniowiecznych a zwieńczeniem całości wizyta we frankońskim Rothenburgu, miasteczku o nieskazitelnym średniowiecznym obliczu, otoczonym w całości wysokim murem, gdzie jakby czas zatrzymał się kilka wieków temu.

 

1 dzień WARSZAWA - ŚWIECKO

Przejazd do hotelu w pobliżu granicy polsko-niemieckiej.

2 dzień ŚWIECKO - MAGDEBURG

Wyjazd do Magdeburga - miasta o 1200-letniej historii, słynącego z romańsko-gotyckich budowli sakralnych. Po drodze krótki postój w Brandenburgu - mieście położonym na rozlewiskach Haweli, powstałym w miejscu dawnej osady słowiańskiego plemienia Stodoran (3 historyczne części miasta), spacer do katedry Św. Piotra i Pawła i ratusza ze słynna postacią Rolanda. Następnie przejazd do Magdeburga: wybitny przykład gotyku - katedra świętych Maurycego i Katarzyny, a w środku wiele wspaniałych dzieł: m.in. sarkofag Ottona I, zespół figur ottońskich i gotyckich, fascynująca budowla Grobu Pańskiego, Rajski Portal, czy manierystyczna ambona. Następnie ciekawostka współczesna - Zielona Cytadela, najstarszy obiekt miasta – romański kościół NMP, rynek i Starty Ratusz z XVII w., słynna rzeźba Jeźdźca Magdeburskiego i statua Rolanda. Nocleg.

3 dzień MAGDEBURG - WERNIGERODE - QUEDLINBURG

Wyjazd do Quedlinburga, słynnego ze swych bogactw i zabytków objętych patronatem UNESCO, zabudowa szachulcowa Starego Miasta i Nowego Miasta (ponad 1300 domów), wzgórze zamkowe i romańska Kolegiata Św. Serwacego – mistyczne gniazdo nazistów Himlera, skarbiec. Następnie Wernigerode – bardzo ciekawe miasto w górach Harz z wieloma zabytkami  m.in. zamkiem Grafów von Wernigerode, wspaniałym ratuszem szachulcowym, średniowiecznymi kosciołami, i oryginalną zabudową mieszczańską. Nocleg w rejonie Harz.

4 dzień QUEDLINBURG - GOSLAR - HILDESHEIM 

Przejazd do Goslar - miasta znanego z b. siedziby cesarskiej i Starego Miasta wpisanych na listę UNESCO. Zobaczymy m.in.: Romańskie palatium cesarskie, Rynek miejski, piękny budynek cechowy Kaiserworth, Ratusz gotycki z XV w, wąskie uliczki z zabudową ryglową, Bramę Szeroką, romański kościół obronny św. Kosmy i Damiana. Po południu przejazd do Hildesheim – niegdyś najpiękniejszego z miast niemieckich. Zwiedzanie pozostałości Starego i Nowego Miasta ze wspaniałym rynkiem i kamienicami uznawanymi za najpiękniejsze w Niemczech, następnie 2 budowle z listy dziedzictwa kultury UNESCO: romańsko-gotycka katedra NMP (zew.) i Kościół ottoński Św. Michała ze słynnymi malowidłami stropowymi, tysiącletni krzew róży. Nocleg w okolicy.

5 dzień HILDESHEIM - MARBURG - KOLONIA

Wyjazd do Kolonii. Po drodze postój w Marburgu, spacer od kościoła Św. Elżbiety w kierunku Górnego Miasta,   zobaczymy rynek  usadowiony na zboczu góry, stary ratusz i  urokliwe kamienice mieszczańskie, rzut oka na zamek landgrafów Hesji  wznoszący się ponad miastem. Czas wolny. Przejazd do hotelu w okolicy Kolonii.                   

6 dzień KOLONIA

Zwiedzanie Kolonii: forsowanie Renu Mostem Hohenzollernów w kierunku  katedry Św. Piotra i NMP – najwybitniejszego dzieła sztuki gotyckiej w Niemczech (UNESCO), wewnątrz słynne relikwie 3 Króli, ołtarz Patronów miasta i skarbiec katedralny, wspaniałe kościoły romańskie powstałe XI-XIII w., kształtujące niegdyś oblicze miasta, m.in.; św. Andrzej z bogatym wyposażeniem i Duży św.Marcin, ew. Św. Gereon, następnie Wallraf-Richartz-Museum zawierające cenne zbiory malarstwa XIV-XIX w. - jedno z największych w Niemczech. Spacer po tzw. Starym Mieście, degustacja piwa Kölsch (produkowanego tylko w Kolonii) w historycznej Bierstube, okazja by spróbować westfalskiej kuchni

7 dzień KOLONIA - AKWIZGRAN

Przejazd do historycznego Akwizgranu - rzymskiej osady, uzdrowiska,  ulubionej siedziby Karola WIelkiego i miejsca koronacji królów niemieckich, do obejrzenia rynek ze słynnym gotyckim ratuszem z XIV w., wieża Granusa, katedra NMP będąca zlepkiem stylów, której najcenniejszą częścią jest dawna kaplica pałacowa Karola Wielkiego, Wielkie Relikwie Akwizgrańskie i pierniki akwizgrańskie, fontanny - jeszcze jeden symbol miasta, spacer uliczkami Starego Miasta. Przejazd w kierunku Doliny Środkowego Renu, wpisanej ze względu na unikalne walory na listę dziedzictwa UNESCO. Rejs statkiem po Renie, podczas którego można podziwiać malowniczo położone miasteczka, zamki na wzgórzach i słynną górę Lorelay. Nocleg w okolicach.

8 dzień PALATYNAT - WORMS - HEIDELBERG

Przejazd do historycznej Wormacji i zwiedzanie monumentalnej romańskiej katedry św. Piotra - jednej z tzw.katedr cesarskich, wewnątrz 5 wspaniałych gotyckich  relifów i barokowy ołtarz B. Neumanna,  najstarszy kirkut w Niemczech, Rynek Główny i współczesny ratusz, kościół miejski  św.Trójcy zbudowany przez Ewangelików, oraz romańskie świątynie. Następnie przejazd do słynnego Heidelbergu – cudownie położonego miasta nad Neckarem. W programie zwiedzania: zamek gotycko-renesansowy z największą na świecie beczką na wino i Muzeum Aptecznym, rynek z kościołem Św. Trójcy, hotel Zum Ritter, plac uniwersytecki i budynki najstarszego Uniwersytetu na terenie Niemiec, stary most na Neckarze Alte Brucke.

9 dzień HEIDELBERG - NORYMBERGA 

Wyjazd do Norymbergi. Po drodze postój i spacer po jednym z najpiękniejszych miast niemieckich - Rothenburgu. Doskonale zachowane średniowieczne miasto otoczone 2,5km murem z  zadaszoną  galerią wartowników, stary rynek z  gotycko-renesansowym ratuszem, otoczony znakomitymi kamienicami, kościół św. Jakuba ze słynnym ołtarzem Św. Krwi. Czas wolny na spacer starymi uliczkami miata. Przejazd do Norymbergi. Po krótkim objeździe zobaczymy: monumentalny zamek Kaiserburg, niebywały cmentarz Św. Jana, rynek staromiejski z historycznym ratuszem, trzy główne świątynie: Frauenkirche, Św. Wawrzyńca, Św. Sebalda , dom Albrechta Durera, późnogotycką studnię w kształcie wieży Schoner Brunnen.

10 dzień NORYMBERGA - BAMBERG - PILZNO/PRAGA

Przejazd do Bambergu – tysiącletnie miasto cesarskie wzniesione podobnie jak antyczny Rzym na siedmiu wzgórzach. Zwiedzanie miasta: Mała Wenecja, słynna katedra cesarska Św. Piotra i Jerzego z kultowym pomnikiem Jeżdźca Bambeskiego i grobowcem papieskim, jedynym poza Italią, Stara i Nowa Siedziba Książąt -Biskupów, piwiarnia Schenkerla, Stary Ratusz rozpięty na rzece, spacer po barokowej starówce Dolnego Miasta. Przejazd do Polski.

Cena zawiera:

 • Obowiązkową składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny płatnej przy pierwszej wpłacie (0 PLN/os),
 • transport autokarem,
 • zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje z łazienkami),
 • opiekę polskiego pilota,
 • usługi lokalnych przewodników w trakcie zwiedzania,
 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania),
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów i atrakcje wg programu,
 • komplet ubezpieczeń (KL do 25000 EUR z uwzglęndieniem następstw chorób przewlekłych, NNW do 3000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR).

Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (2 PLN/os),

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy płatnej przy pierwszej wpłacie (2 PLN/os),

 • kosztu imprez fakultatywnych organizowanych na miejscu,

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej (3% ceny na Umowie),

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej oraz w wyniku następstwa choroby przewlekłej (6% ceny na Umowie),

 • rozszerzenia ubezpieczenia KR z powodu zachorowania na COVID-19 (zwyżka składki 60% ceny ubezpieczenia),

 • opcjonalnego ubezpieczenia VIP (43 PLN/os / KL 100000 EUR, NNW 10000 EUR, OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • opcjonalnego ubezpieczenie THE BEST (90 PLN/os / 300000 EUR, NNW 10000 EUR. OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • wydatków natury osobistej,

 • innych kosztów nie wymienionych w punkcie "cena zawiera".

Program jest ramowy (orientacyjny) np. kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie. SIGMA TRAVEL zastrzega sobie ewentualne zmiany w programie imprezy (np. pkt X.2 "Warunków Uczestnictwa").

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty bądź paszport. Zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych (lub 2-osobowych z dostawką), z łazienkami. Na początku wycieczki należy przekazać dewizową część ceny wycieczki w kwocie 160 EUR. Brakujące kolacje można wykupić na miejscu – koszt ok.15 EUR za jeden posiłek.

       

REZERWUJ

Wszelkie prawa zastrzeżone © 1989-2021 Biuro Podróży Sigma Travel, Realizacja: Lemon IT