Infolinia
22 625 12 12
Godziny otwarcia
10:00 -18:00 (pon-pt)

NAJTAŃSZE NA RYNKU UBEZPIECZENIE KOSZTÓW REZYGNACJI Z PRZYCZYN LOSOWYCH.

U NAS TYLKO 1% CENY IMPREZY!

NIEMCY Średniowieczne Dziedzictwo

Czas trwania: 10 dni

Region: EUROPA

Środek transportu: autokar

Wyżywienie: śniadania

Pobierz program

Szczegóły wycieczki

 

Czy wiecie Państwo, że najwięcej skarbów średniowiecznej Europy znajduje się w Niemczech? Onegdaj Cesarstwo Niemieckie, uzurpujące sobie prawo kontynuacji tradycji rzymskich przez kilka stuleci było wielkim tworem. Na jej terenie królowie niemieccy wespół z biskupami i feudałami wznieśli wiele wspaniałych budowli świeckich i sakralnych. Tak powstawały królewskie pallatia, zamki obronne, otoczone murami pierwsze miasta, kamienice patrycjuszowskie, klasztory i kościoły czy katedry zw. cesarskimi. Są to często rzeczy niepowtarzalne. Na trasie zderzymy się głównie z architekturę romańską i gotycką, przez wielu uważaną za szczytowe osiągnięcie budownictwa nowożytnego. Dodatkowo w kilku miejscach będziemy mogli podziwiać dzieła epoki przedromańskiej reprezentowane przez sztukę karolińską czy renesans ottoński. Katedrę w Kolonii znają wszyscy, może niektórzy Heidelberg, Magdeburg ale czy ktoś widział przepiękny niezniszczony przez wojny Bamberg, Quedlinburg słynący z budownictwa szachulcowego czy Hildesheim, uważany przed wojną za najpiękniejsze miasto Niemiec??? Wisienką na torcie jest rejs po Renie na odcinku 35 km w otoczeniu słynnych zamków średniowiecznych a zwieńczeniem całości wizyta we frankońskim Rothenburgu, miasteczku o nieskazitelnym średniowiecznym obliczu, otoczonym w całości wysokim murem, gdzie jakby czas zatrzymał się kilka wieków temu.

 

1 dzień WARSZAWA - ŚWIECKO

Przejazd do hotelu w pobliżu granicy polsko-niemieckiej.

2 dzień ŚWIECKO - MAGDEBURG

Wyjazd do Magdeburga - miasta o 1200-letniej historii, słynącego z romańsko-gotyckich budowli sakralnych. Po drodze krótki postój w Brandenburgu - mieście położonym na rozlewiskach Haweli, powstałym w miejscu dawnej osady słowiańskiego plemienia Stodoran (3 historyczne części miasta), spacer do katedry Św. Piotra i Pawła i ratusza ze słynna postacią Rolanda. Następnie przejazd do Magdeburga: wybitny przykład gotyku - katedra świętych Maurycego i Katarzyny, a w środku wiele wspaniałych dzieł: m.in. sarkofag Ottona I, zespół figur ottońskich i gotyckich, fascynująca budowla Grobu Pańskiego, Rajski Portal, czy manierystyczna ambona. Następnie ciekawostka współczesna - Zielona Cytadela, najstarszy obiekt miasta – romański kościół NMP, rynek i Starty Ratusz z XVII w., słynna rzeźba Jeźdźca Magdeburskiego i statua Rolanda. Nocleg.

3 dzień MAGDEBURG - WERNIGERODE - QUEDLINBURG

Wyjazd do Quedlinburga, słynnego ze swych bogactw i zabytków objętych patronatem UNESCO, zabudowa szachulcowa Starego Miasta i Nowego Miasta (ponad 1300 domów), wzgórze zamkowe i romańska Kolegiata Św. Serwacego – mistyczne gniazdo nazistów Himlera, skarbiec. Następnie Wernigerode – bardzo ciekawe miasto w górach Harz z wieloma zabytkami  m.in. zamkiem Grafów von Wernigerode, wspaniałym ratuszem szachulcowym, średniowiecznymi kosciołami, i oryginalną zabudową mieszczańską. Nocleg w rejonie Harz.

4 dzień QUEDLINBURG - GOSLAR - HILDESHEIM 

Przejazd do Goslar - miasta znanego z b. siedziby cesarskiej i Starego Miasta wpisanych na listę UNESCO. Zobaczymy m.in.: Romańskie palatium cesarskie, Rynek miejski, piękny budynek cechowy Kaiserworth, Ratusz gotycki z XV w, wąskie uliczki z zabudową ryglową, Bramę Szeroką, romański kościół obronny św. Kosmy i Damiana. Po południu przejazd do Hildesheim – niegdyś najpiękniejszego z miast niemieckich. Zwiedzanie pozostałości Starego i Nowego Miasta ze wspaniałym rynkiem i kamienicami uznawanymi za najpiękniejsze w Niemczech, następnie 2 budowle z listy dziedzictwa kultury UNESCO: romańsko-gotycka katedra NMP (zew.) i Kościół ottoński Św. Michała ze słynnymi malowidłami stropowymi, tysiącletni krzew róży. Nocleg w okolicy.

5 dzień HILDESHEIM - MARBURG - KOLONIA

Wyjazd do Kolonii. Po drodze postój w Marburgu, spacer od kościoła Św. Elżbiety w kierunku Górnego Miasta,   zobaczymy rynek  usadowiony na zboczu góry, stary ratusz i  urokliwe kamienice mieszczańskie, rzut oka na zamek landgrafów Hesji  wznoszący się ponad miastem. Czas wolny. Przejazd do hotelu w okolicy Kolonii.                   

6 dzień KOLONIA

Zwiedzanie Kolonii: forsowanie Renu Mostem Hohenzollernów w kierunku  katedry Św. Piotra i NMP – najwybitniejszego dzieła sztuki gotyckiej w Niemczech (UNESCO), wewnątrz słynne relikwie 3 Króli, ołtarz Patronów miasta i skarbiec katedralny, wspaniałe kościoły romańskie powstałe XI-XIII w., kształtujące niegdyś oblicze miasta, m.in.; św. Andrzej z bogatym wyposażeniem i Duży św.Marcin, ew. Św. Gereon, następnie Wallraf-Richartz-Museum zawierające cenne zbiory malarstwa XIV-XIX w. - jedno z największych w Niemczech. Spacer po tzw. Starym Mieście, degustacja piwa Kölsch (produkowanego tylko w Kolonii) w historycznej Bierstube, okazja by spróbować westfalskiej kuchni

7 dzień KOLONIA - AKWIZGRAN

Przejazd do historycznego Akwizgranu - rzymskiej osady, uzdrowiska,  ulubionej siedziby Karola WIelkiego i miejsca koronacji królów niemieckich, do obejrzenia rynek ze słynnym gotyckim ratuszem z XIV w., wieża Granusa, katedra NMP będąca zlepkiem stylów, której najcenniejszą częścią jest dawna kaplica pałacowa Karola Wielkiego, Wielkie Relikwie Akwizgrańskie i pierniki akwizgrańskie, fontanny - jeszcze jeden symbol miasta, spacer uliczkami Starego Miasta. Przejazd w kierunku Doliny Środkowego Renu, wpisanej ze względu na unikalne walory na listę dziedzictwa UNESCO. Rejs statkiem po Renie, podczas którego można podziwiać malowniczo położone miasteczka, zamki na wzgórzach i słynną górę Lorelay. Nocleg w okolicach.

8 dzień PALATYNAT - WORMS - HEIDELBERG

Przejazd do historycznej Wormacji i zwiedzanie monumentalnej romańskiej katedry św. Piotra - jednej z tzw.katedr cesarskich, wewnątrz 5 wspaniałych gotyckich  relifów i barokowy ołtarz B. Neumanna,  najstarszy kirkut w Niemczech, Rynek Główny i współczesny ratusz, kościół miejski  św.Trójcy zbudowany przez Ewangelików, oraz romańskie świątynie. Następnie przejazd do słynnego Heidelbergu – cudownie położonego miasta nad Neckarem. W programie zwiedzania: zamek gotycko-renesansowy z największą na świecie beczką na wino i Muzeum Aptecznym, rynek z kościołem Św. Trójcy, hotel Zum Ritter, plac uniwersytecki i budynki najstarszego Uniwersytetu na terenie Niemiec, stary most na Neckarze Alte Brucke.

9 dzień HEIDELBERG - NORYMBERGA 

Wyjazd do Norymbergi. Po drodze postój i spacer po jednym z najpiękniejszych miast niemieckich - Rothenburgu. Doskonale zachowane średniowieczne miasto otoczone 2,5km murem z  zadaszoną  galerią wartowników, stary rynek z  gotycko-renesansowym ratuszem, otoczony znakomitymi kamienicami, kościół św. Jakuba ze słynnym ołtarzem Św. Krwi. Czas wolny na spacer starymi uliczkami miata. Przejazd do Norymbergi. Po krótkim objeździe zobaczymy: monumentalny zamek Kaiserburg, niebywały cmentarz Św. Jana, rynek staromiejski z historycznym ratuszem, trzy główne świątynie: Frauenkirche, Św. Wawrzyńca, Św. Sebalda , dom Albrechta Durera, późnogotycką studnię w kształcie wieży Schoner Brunnen.

10 dzień NORYMBERGA - BAMBERG - PILZNO/PRAGA

Przejazd do Bambergu – tysiącletnie miasto cesarskie wzniesione podobnie jak antyczny Rzym na siedmiu wzgórzach. Zwiedzanie miasta: Mała Wenecja, słynna katedra cesarska Św. Piotra i Jerzego z kultowym pomnikiem Jeżdźca Bambeskiego i grobowcem papieskim, jedynym poza Italią, Stara i Nowa Siedziba Książąt -Biskupów, piwiarnia Schenkerla, Stary Ratusz rozpięty na rzece, spacer po barokowej starówce Dolnego Miasta. Przejazd do Polski.

Cena zawiera:

 • Obowiązkową składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny płatnej przy pierwszej wpłacie (0 PLN/os),
 • transport autokarem,
 • zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje z łazienkami),
 • opiekę polskiego pilota,
 • usługi lokalnych przewodników w trakcie zwiedzania,
 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania),
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów i atrakcje wg programu,
 • komplet ubezpieczeń (KL do 25000 EUR, NNW do 3000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR).

Cena nie zawiera:

 • kosztu imprez fakultatywnych organizowanych na miejscu,
 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej (26 PLN/os),
 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej oraz w wyniku następstwa choroby przewlekłej (200 PLN/os),
 • opcjonalnego ubezpieczenia leczenia następstw chorób przewlekłych (180 PLN/os),
 • wydatków natury osobistej,
 • innych kosztów nie wymienionych w punkcie "cena zawiera".

Program jest ramowy (orientacyjny) np. kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie. SIGMA TRAVEL zastrzega sobie ewentualne zmiany w programie imprezy (np. pkt X.2 "Warunków Uczestnictwa").

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty bądź paszport. Zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych (lub 2-osobowych z dostawką), z łazienkami. Na początku wycieczki należy przekazać dewizową część ceny wycieczki w kwocie 150 EUR. Brakujące kolacje można wykupić na miejscu – koszt ok.15 EUR za jeden posiłek.

       

REZERWUJ

Wszelkie prawa zastrzeżone © 1989-2016 Biuro Podróży Sigma Travel, Realizacja: Lemon IT