Infolinia
22 625 12 12
Godziny otwarcia
10:00 -18:00 (pon-pt)
Dane kontaktowe
napisz do nas

RPA + WODOSPADY WIKTORII Na Styku Oceanów

Czas trwania: 17 dni

Region: AFRYKA

Środek transportu: samolot

Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje

Pobierz program

Rezerwacja online
01.02 - 17.02.2024 N/A 750 USD dewizowa część ceny imprezy BRAK MIEJSC
11.09 - 27.09.2024 N/A 750 USD dewizowa część ceny imprezy BRAK MIEJSC
31.01 - 16.02.2025 19.110 PLN/os 750 USD dewizowa część ceny imprezy
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, informujemy, iż administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Sigma Travel Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (00-061) przy ul. Marszałkowskiej 140. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie. Dane nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu.

Szczegóły wycieczki

Trudno znaleźć odpowiednie słowa na opisanie cudownych krajobrazów Południowej Afryki. Uważana przez znawców za najodpowiedniejsze dla życia człowieka miejsce na Ziemi, zachwyca łagodnym klimatem, bogactwem flory i fauny, rozmaitością krajobrazów, żyznością gleby i obfitością bogactw mineralnych. Przez stulecia kolonizowana, zarządzana najpierw przez osadników holenderskich, a potem przez Anglików, wyrosła na najbogatsze państwo kontynentu. Oferuje amerykański standard życia połączony z europejską kulturą w otoczeniu afrykańskich krajobrazów. Turystycznie RPA mało ma równych sobie na kontynencie. Pomimo braku zabytków o tysiącletniej historii, urzeka pięknymi krajobrazami i możliwością obserwacji niezliczonych stad dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Można wziąć udział, w roli bezstronnego świadka, w lwim polowaniu, statystować rodzinie słoni, stadu żyraf czy z respektem usunąć się z drogi strzygącemu uszami nosorożcowi. Dla osób pragnących wrażeń innego rodzaju zbudowano miasto atrakcji, miasto słońca - Sun City. Tutaj kasyna, baseny, wymyślne krajobrazowe parki, sale gier lub farmy krokodyli czekają na chętnych wypróbowania ich uroku. Stare miasteczko górnicze powstałe przed wiekiem na żyle złotonośnej pozwala poznać trud górników, którzy w pocie czoła wydobywali rudę, pomnażając fortuny właścicieli kopalni. Można też obejrzeć wytop sztab złota a nawet spróbować wynieść jedną z nich. Sztuka jest trudna, lecz w nagrodę można ją zabrać do domu. Żałować jedynie należy, że wstęp na tereny diamentonośne jest kategorycznie wzbroniony. Johannesburg, Pretoria, Durban, Kapsztad, Port Elizabeth, Kwa Zulu i wiele innych miejscowości na trasie naszych wycieczek dają szansę pełnego poznania tego niezwykle ciekawego kraju, nim utonie on w oceanie chaosu „Czarnej Afryki”. Doświadczenia wielu lat w organizowaniu wycieczek na południowy kraniec „Czarnego Lądu” wskazują, że wybierając się na taką wyprawę chcecie Państwo zobaczyć jak najwięcej. Zachęcamy Państwa do wybrania niezwykle ciekawej trasy „RPA i Wodospady Wiktorii”. Położone w sąsiadującym z RPA Zimbabwe odkryte przez Liwingstone’a słynne wodospady nazwane imieniem wielkiej monarchini (murzyni zwą je „grzmiący dym”) są atrakcją, której nie sposób pominąć. Widok i ryk spadającej z ogromnej wysokości kaskady spienionej wody pozostaje na zawsze w pamięci każdego, kto odwiedził to słynne i tajemnicze miejsce.

 

1 dzień WARSZAWA

Przelot do RPA.

2 dzień KAPSZTAD - PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEJI - KAPSZTAD

Powitanie grupy przez polskojęzycznego rezydenta - przewodnika. Przejazd przez miasto, wymiana pieniędzy. Wjazd kolejką linową na Górę Stołową (olbrzymi blok skalny liczący 500 milionów lat) jeżeli dopisze pogoda, z tarasów na górze widoczna jest jak na dłoni panorama Kapsztadu i okolic - przy złej pogodzie ze Wzgórza Sygnałowego oglądamy panoramę miasta, portu, i zatoki. Przejazd na Przylądek Dobrej Nadziei - najbardziej nęcący zakątek świata, najdalej na południowy zachód wysunięty cypel Afryki. W drodze powrotnej postój przy plaży, gdzie żyje kolonia dzikich Pingwinów Afrykańskich. Przejazd do doliny słynącej ze swych winnic. Degustacja 5 rodzajów wina. Wieczorem Wizyta na Waterfront – starym porcie węglowym przemienionym na największą atrakcje  turystyczną Kapsztadu.

3 dzień KAPSZTAD - PRZYLĄDEK IGIELNY - SWELLENDAM

Śniadanie. Zwiedzanie miasta – Ogrody Kompanii Indyjskiej i okolica Parlamentu. Z Hout Bay wypłyniemy w krótki rejs dookoła skalnej wysepki, na której żyje kolonia fok futrzastych – uchatek.  Następnie wśród sadów owocowych i pól uprawnych, położonych w żyznych dolinach pomiędzy pasmami gór przylądkowych, dojedziemy na brzeg oceanu w Cape Agulhas. Tutaj, na mapach hydrograficznych przebiega granica dwóch oceanów – Indyjskiego i Atlantyckiego. Jest to najdalej na południe wysunięty skrawek kontynentu afrykańskiego. Zwiedzanie Muzeum Latarnictwa. Na nocleg zatrzymujemy się w  Swellendam, malowniczo położonym u stóp gór Langberg.

4 dzień SWELLENDAM - MOSSELBAY - OUDSHOORN - GEORGE

Jedziemy do zatoki Mossel. W Muzeum Odkryć Morskich (miejscowa ciekawostka "drzewo pocztowe") oglądamy karawelę – zrekonstruowany statek Bartłomieja Diaza - pierwszego Europejczyka, który przybił do brzegów południa Afryki.  Następnie przejazd do Oudtshoorn przez majestatyczne góry Outeniqua. Wizyta na farmie strusi, oraz w sławnych na cały świat grotach Cango. Groty zostały odkryte w prehistorycznych czasach.  W drodze do George jedziemy przepiękną drogą na przełęczy, która została wykuta w skałych przez włoskich jeńców wojennych w czasie II wojny. 

5 dzień GEORGE - KNYSNA - TSITSIKAMM - CAPE SAINT FRANCIS

Dzisiaj przemierzamy Ogrodowy Szlak – trasę wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego charakteryzującą się przez cały rok niespotykaną intensywnością szaty roślinnej. Postój na punkcie widokowym Delfin View – w sezonie w wodzie można dostrzec delfiny i wieloryby. Zwiedzanie okolic Knysna – punkt widokowy przy wlocie do laguny. Degustacja ostryg, hodowanych w spokojnych wodach laguny. Z Knysna przejazd w kierunku pierwotnej puszczy Tsitsikamma, Trasa prowadzi  przez wiecznie zielone, podzwrotnikowe lasy ( gigantyczne drzewa Podokarp - postój przy wyjątkowo dorodnym 800-latku) do zatoki Plettenberg, a dalej nad rzeką Groot  i przez most nad rzeką Bloukrans – Dla chętnych możliwość bungi jump z mostu spinającego brzegi kanionu. Najwyższy skok w Afryce - 216 metrów.  W Parku Narodowym Tsitsikamma idziemy na spacer SzlakiemWydry  po moście wiszącym nad ujściem rzeki Sztormowej.

6 dzień CAPE SAINT FRANCIS - PORT ELIZABETH - EAST LONDON

Po śniadaniu czas wolny – możliwość kąpieli, lub spacery po plaży. Przed południem wykwaterowanie i przejazd do Port Elizabeth - pięknego, czystego miasta o wiktoriańskiej architekturze. Pobyt w rezerwacie Donkina, starym forcie, przy ratuszu i zwiedzanie Kampanilli – wieży wybudowanej dla upamiętnienia angielskich osadników z 1820 roku – 204 schody. Wzdłuż zatoki Algoa jedziemy w kierunku Port Alfred – małego, wczasowego miasteczka nad oceanem. Późnym popołudniem przyjeżdżamy do East London – portu i ośrodka przemysłowego nad rzeką Bawolą. Przejazd przez centrum, postój przy zabytkowym ratuszu.  Kolacja, nocleg.                 

7 dzień EAST LONDON - UMTATA - DURBAN

Śniadanie. Wyjazd do Durbanu - największego portu morskiego w RPA. Przejazd przez tereny dawnego Transkei - bantustanu, w którym urodził się Nelson Mandela. W Qunu lub Umtata zwiedzanie Muzeum poświęconego życiu i działalności tego wielkiego człowieka.  Przyjazd do Durbanu. Zwiedzanie miasta – zabytkowy ratusz, poczta i bulwar Viktorii.  Wieczorem spacer po promenadzie i molo, z którego rozciąca się malownicza panorama miasta.

8 dzień DURBAN - SAINT LUCIA

Śniadanie. Czas wolny na zwiedzanie "Złotej Mili" - kompleksu hotelowo-plażowego, możliwość przejażdżki lokalną rikszą. Przejazd przez Wybrzeże Delfinów. Przez eukaliptusowe lasy i plantacje trzciny cukrowej dojazd do St. Lucia nad oceanem Indyjskim.  Postój przy ujściu laguny – z brzegu można dojrzeć hipopotamy i krokdyle wylegujące się na piaszczystych łachach. Laguna i rozlewiska wokół niej, zostały wpisane przez ONZ na listę pomników przyrody dziedzictwa ludzkości.

9 dzień SAINT LUCIA - DUMA ZULU - ZULULAND

Po śniadaniu rejs dużą łodzią po lagunie St. Lucia - spotkania z hipopotamami i krokodylami. Przejazd do wioski murzyńskiej Duma Zulu - pokaz wyrobu tarcz, włóczni i garnków. Tańce i śpiewy  plemienne. Nocleg w sercu Zululandu, w prywatnym rezerwacie dzikiej zwierzyny.Wybierając się wieczorem na spacer można spotkać zebrę lub żyrafę.     

10 dzień ZULULAND - SWAZILAND - PARK KRUGERA

Po śniadaniu wyjazd w kierunku królestwa Swazi, a następnie dalej w kierunku Parku Krugera, jednego z największych parków narodowych na świecie. W Swazilandzie zatrzymamy się by złożyć wizytę w wiejskiej zagrodzie – mile widziane drobne upominki, kredki, używana odzież, słodycze. Przejazd przez dolinę Elzuwini - miejsce królewskiej rezydencji i zgromadzenia Narodowego, postój na targowisku z pamiątkami. Po ponownym przekrodzeniu granicy z RPA, docieramy w okolice Parku Narodowego Krugera. Nocleg w kampie na terenie parku bądź w hotelu poza granicami parku.

11 dzień PARK KRUGERA - GÓRY SMOCZE

O wschodzie słońca wyjeżdżamy na całodzienne safari po Parku Krugera, Przy bramie wjazdowej chętni przesiadają się do podstawionych samochodów terenowych i w towarzystwie doświadczonego rangera - kierowcy wyruszają na safari po parku (koszt ok. 80 USD/os za 9 godzin, minimum 6 osób). Reszta podróżuje po parku autobusem. W przerwie,  ok. 8-9, śniadanie – suchy prowiant zabrany z hotelu. Późnym popołudniem przyjeżdżamy do hotelu położonego w malowniczej dolinie rzeki Sabie.   

12 dzień GÓRY SMOCZE - SZLAK PANORAMICZNY - PRETORIA

Wyjazd w kierunku Pretorii – administracyjnej stolicy RPA. Przejazd Szlakiem Panoramicznym, z postojami w punktach widokowych kanionu rzeki Blyde o tak urzekających nazwach jak: Trzy Rondawele, Szczęście Burke'a - kociołki, Okno Pana Boga, Deszczowy Las, wodospad Lisbon. Następnie przejazd przez Mały Drakensberg – Góry Smocze, miejsce, gdzie toczyły się ostatnie walki w wojnie Burskiej na początku XX w.

13 dzień PRETORIA - JOHANNESBURG - SOWETO - PRETORIA

Śniadanie. Zwiedzanie Pretorii, m.in.: Melrose House – wiktorianską posiadłość z przełomu XIX i XXw pełną doskonale zachowanych antyków. Plac kościelny, budynek i ogrody siedziby rządu. Ambasada RP. Przejazd na farmę krokodyli, dla odważnych przejazd na linie (na bezpiecznej wysokości) nad wylegującymi się na słońcu gadami. Przez centrum Johannesburga przejazd do Soweto, spacer krótką uliczką, na której kiedyś mieszkali przyszli laureaci Nagrody Pokojowej Nobla – Nelson Mandela i Desmond Tutu. Zwiedzanie starego domu Mandeli, w którym, jako ostatnią,  spędzil swoją pierwszą noc po wypuszczeniu z więzienia w 1990 roku. Powrót do Pretorii.

14 dzień PRETORIA - WODOSPADY WIKTORII

Wyjazd w kierunku Johannesburga, przejazd przez centrum miasta, transfer na lotnisko. Odlot do Wodospadów Wiktorii (w Zambii lub Zimbabwe). Przejazd do hotelu. Wizyta na targowisku z lokalnymi pamiątkami. Po powrocie zapisy w biurze firmy organizującej: półdniowy lub całodzienny rafting po Zambezi - jest to niewątpliwie największa z atrakcji pobytu, rafting połączony z riverboardingiem – surfing na rzece,  spływ kajakowy po Zambezi powyżej wodospadów, przelot śmigłowcem, ultralotem, sporty linowe- przejazdy na linie nad kanionem, wahadło, abseil, jazda konna po rezerwacie, nocne safari,  skok bungi ze stalowego mostu spinającego brzegi kanionu Zambezi. Możliwa niespodzianka z czasów Królowej Wiktorii. W/w atrakcje płatne są dodatkowo (uczestnicy przeciętnie wydają na nie ok. 300 USD (zalecamy dobry stan zdrowia).   

Alternatywnie w dniu następnym całodzienny wyjazd do Botswany, gdzie najpierw pojedziemy na kilkugodzinne safari po Chobe National Park, a po przerwie na lunch (w cenie) wyruszymy w rejs po granicznej rzece Chobe, gdzie u wodopoju zobaczymy kąpiące się stada słoni, hipopotamy, krokodyle i wodne ptactwo. W Botswanie żyje największa w Afryce populacja dzikich słoni - ponad 80 tyś (koszt ok. 200 USD/os).

15 dzień WODOSPADY WIKTORII

Dzień wolny - korzystanie z  w/w atrakcji lub ze słońca na basenie w hotelu i spacery na bazar. Dla chętnych - rejs przed zachodem słońca po wodach Zambezi. Lampka szampana na koniec dnia - pożegnanie z Afryką.

16 dzień WODOSPADY WIKTORII 

Czas wolny. Przed południem transfer na lotnisko i odlot do Europy.

17 dzień WARSZAWA

Przelot do Polski.

W przypadku min. 4 osób chętnych istnieje możliwość zrealizowania wyjazdu w dowolnym terminie!

Cena zawiera:

 • przelot samolotem rejsowym z/do Polski,

 • przelot wewnętrzny wg programu,

 • transport mikrobusem w trakcie trwania wycieczki,

 • zakwaterowanie w hotelach / lodge 3* (pokoje z łazienkami),

 • opieka polskojęzycznego pilota/przewodnika w trakcie pobytu w Afryce,

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i kolacje),

 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów i atrakcje wg programu,

 • komplet ubezpieczeń (KL do 25000 EUR z uwzględnieniem następstw chorób przewlekłych, NNW do 3000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR).

Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny płatnej przy pierwszej wpłacie (13 PLN/os),

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy płatnej przy pierwszej wpłacie (13 PLN/os),

 • kosztu wizy do Zimbabwe (ok. 30 USD/os),

 • napojów do kolacji,

 • zwyczajowych napiwków,

 • kosztu imprez fakultatywnych organizowanych na miejscu,

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej (3% ceny na Umowie),

 • opcjonalnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy z nagłej przyczyny losowej oraz w wyniku następstwa choroby przewlekłej (6% ceny na Umowie),

 • rozszerzenia ubezpieczenia KR z powodu zachorowania na COVID-19 (zwyżka składki 60% ceny ubezpieczenia),

 • opcjonalnego ubezpieczenia VIP (KL 100000 EUR, NNW 10000 EUR, OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • opcjonalnego ubezpieczenie THE BEST (KL 300000 EUR, NNW 10000 EUR. OC 100000 EUR, bagaż 1000 EUR),

 • wydatków natury osobistej,

 • innych kosztów niewymienionych w punkcie "cena zawiera".

Przeloty do/z Afryki odbywają się bez pilota (opiekuna grupy) - na miejscu opieka polskojęzycznego pilota/przewodnika.

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z imprezy i posiadać co najmniej dwie wolne strony. Zaleca się również profilaktycznie zakup środków anty-malarycznych przed wyjazdem z kraju, lub aplikowanych na skórę środków odstraszających komary.

Program jest ramowy (orientacyjny) np. kolejność realizacji punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie. SIGMA TRAVEL zastrzega sobie ewentualne zmiany w programie imprezy ( np. pkt X.2 "Warunków Uczestnictwa").

Zakwaterowanie w hotelach / lodge 3* (z łazienkami, w większości z klimatyzacją), w pokojach 2-osobowych (w niektórych hotelach jest możliwość zakwaterowania w pokojach 2-osobywch z dostawką). Dwie noce nad Wodospadami Wiktorii mogą być bądź 15 i 16 dnia, bądź 14 i 15 dnia wycieczki w zależności od połączeń lotniczych. Napoje do kolacji płatne dodatkowo. 

Na początku wycieczki należy przekazać przedstawicielowi kontrahenta kwotę 750 USD, stanowiącą dewizową część ceny imprezy (można również dokonać przelewu za pośrednictwem aplikacji Revolut). W/w kwota nie obejmuje dodatkowych atrakcji poprzedzonych słowami: "Dla chętnych".

Do wymiany na własne wydatki w RPA i opłat wizowych w Zimbabwe, wskazane jest posiadanie niezużytych banknotów dolarowych (USD) nowych serii z niebieskim paskiem, po 2006 roku. Kantory odmawiają przyjęcia banknotów z pieczątkami, dopiskami, itp. Do płacenia w Zimbabwe, banknotów o małych nominałach.

RPA oraz ZIMBABWE leżą w strefie czasowej GMT +2 (dodajemy 1 godzinę do czasu polskiego). Napięcie elektryczne takie samo jak w Polsce, ale inne wtyczki! Wielkość grup: ok. 6 osobowe.

 

W przypadku min. 4 osób chętnych istnieje możliwość zrealizowania wyjazdu w dowolnym terminie!

REZERWUJ

Wszelkie prawa zastrzeżone © 1989-2021 Biuro Podróży Sigma Travel, Realizacja: Lemon IT